luni, 26 iulie 2010

Ana Badea, locul al treilea la heptatlon

La finele săptămânii trecute, la Bucuresti, s-a desfăşurat finala Campionatului Naţional de Atletism la probe combinate pentru seniori, tineret şi juniori II. Au participat 26 de atleţi, de la 16 cluburi din întreaga ţară. Din Prahova au participat patru sportivi, dintre care trei au luat startul în cadrul probelor de juniori II. În probele feminine, singura atleta prahoveană care a reuşit să urce pe podiumul de premiere a fost Ana Badea, de la Colegiul Tehnic "Constantin Istrati" din Câmpina. Aceasta s-a clasat pe locul al treilea în proba de heptatlon, acumuland 3553 de puncte. Deşi a fost cea mai bună în ultimele două probe ale întrecerii, aruncarea suliţei (29,25 m) şi 800 m (2.48,09 minute), Ana nu a reuşit să recupereze punctele pierdute în special în prima zi a campionatului, fiind nevoită să se mulţumească numai cu acest loc trei. Oricum, o performanţă lăudabilă pentru atletismul câmpinean.