vineri, 16 martie 2012

Haţegan, meci cu de toate - 3 goluri, 7 "galbene", un penalty ratat şi, mai ales, o răsturnare de scor spectaculoasă!

Ovidiu Haţegan (foto) a arbitrat în această seară una dintre partidele din manşa a doua a optimilor Europa League: Olympiacos Pireu - Metalist Harkov. Haţegan a fost ajutat de asistenţii Zoltan Szekely, Octavian Şovre, adiţionalii Alexandru Tudor, Cristian Balaj şi rezerva Sebastian Colţescu.
Considerat unul dintre cele mai uşoare meciuri din manşa secundă, după ce grecii învinseseră în Ucraina cu 1-0, partida s-a dovedit a nu fi deloc doar un simplu joc,
chiar dacă gazdele au deschis scorul, în minutul 15, prin Marcano.
Ultimul sfert de oră al jocului a fost incredibil. În minutul 77, ucrainienii au ratat o lovitură de pedeapsă, prin Devic, pentru ca în minutele 81 şi 86, oaspeţii să întoarcă rezultatul şi să-şi asigure calificarea prin golurile marcate de Villagra şi Devic.
Haţegan a acordat şapte cartonaşe galbene: Orbaiz 57, Modesto 77, Papadopoulos 79 - Villagra 32, Blanco 37, Devic 87, Sosa 90+1.
Acum, rămâne de văzut şi cum a apreciat prestaţia brigăzii conduse de Haţegan observatorul partidei, rusul Iuri Baskakov, membru al Comisiei de Arbitri UEFA.