marți, 1 noiembrie 2011

Unirea Câmpina – CS Vispeşti Blejoi 2-0

Marcatori: Nichifor 3, Bica 29.
Unirea: D. Şandru – A. Stoica, B. Şandru, Neagu (cpt), Zecheru – Cernea (79 Ungureanu), Lambă (89 Coman), Bărăgan, Filip – Nichifor (71 Dorişor), Bica (89 Burlacu). Rezerve neutilizate: T. Ionescu – Fl. Stoica, D. Ciobotaru. Colectiv tehnic: Ion Cojocaru (director tehnic), Costin Plăvache (antrenor principal), Marius Pălănceanu (antrenor secund).
CS Vispeşti: Manea – Năescu (73 Kamara), Popa, Onuţ (cpt), Pintilie – O. Gheorghe (46 Fl. Gheorghe), C. Vlad, Secreţeanu, Catană (90+1) – Bridinel, Nae. Rezerve neutilizate: Pandelescu – Ioniţă, Crăciun, Sterie. Colectiv tehnic: Aurel Panait (director tehnic), Victor Roşca (antrenor principal).
Cartonaşe galbene: Bărăgan (66), Cernea (70) – Pintilie (26), Bridinel (31), O. Gheorghe (41), C. Vlad (66).
Arbitri: Ovidiu Oprea – Ionuţ Necula, Robert Nuţu (Ploieşti).
Observator: Constantin Safta (Iordăcheanu).
Al doilea derby consecutiv pentru liderul Unirea Câmpina a fost trăit la intensitate maximă, atât în teren, de jucători, cât şi în tribune, de conducători şi staff-ul tehnico-administrativ. La modul în care s-au derulat ostilităţile pe teren, partida dintre Unirea Câmpina şi CS Vispeşti Blejoi a fost mult peste „Derby della Campina” din etapa precedentă.
Jucătorii Unirii au început în forţă partida şi au speculat rapid rigiditatea jucătorilor din centrul liniei defensivei oaspeţilor, Bica şi Nichifor trecând cu multă uşurinţă
de Bogdan Onuţ şi Popa. De altfel, la prima fază de acest gen, în minutul 3, bine deschis de Bărăgan, Nichifor a pivotat pe lângă Onuţ şi a şutat la colţul lung de la 12 metri uşor lateral stânga. Oaspeţii reacţionează destul de prompt şi, în minutul 9, Catană reia puternic din centrul suprafeţei de pedeapsă, iar D. Şandru respinge cu dificultate. Apoi, cele două echipe şi-au împărţit perioadele de dominare teritorială, Bica – tot din pasa lui Bărăgan – speculând, în minutul 29, „găurile” din centrul defensivei oaspete şi dublând avantajul Unirii.
După pauză, antrenorul Vispeştiului, Victor Roşca, îl coboară pe Secreţeanu în faţa defensivei şi îl trimite pe Cr. Vlad în spatele vârfurilor, dar mari ocazii de gol la poarta lui D. Şandru nu se arată. Mai mult, repriza a doua a fost ceva mai „nervoasă”, oaspeţii dând dovadă de iritare pe măsură ce timpul se scurgea, în vreme ce câmpinenii au fost exasperaţi în multe momente de deciziile arbitrului Ovidiu Oprea, care a avut unele greşeli, neimportante, totuşi, în economia partidei.
Se încheie 2-0 şi Unirea este campioană de toamnă, mărindu-şi diferenţa faţă de principala contracandidată la câştigarea campionatului.