sâmbătă, 1 octombrie 2011

Unirea Câmpina – Unirea Urlaţi 3-0

Marcatori: Nichifor 40, Bica 73, Cernea 76.
Unirea Câmpina: D. Şandru – A. Stoica, Neagu (cpt), B. Şandru (85 Coman), Zecheru – Cernea (78 Burlacu), Bărăgan, Lambă (78 Ţigănuş), Filip – Bica, Nichifor (80 D. Ciobotaru). Rezerve neutilizate: T. Ionescu – Dorişor, Conac. Colectiv tehnic: Ion Cojocaru (director tehnic), Costin Plăvache (antrenor principal), Marius Pălănceanu (antrenor secund).
Unirea Urlaţi: G. Radu – Iordache, M. Ionică, Butoi, Marodin – Georgescu, N. Ghiţă (cpt), Chiriţă, Suditu – Elisei, Rob (54 Mărăşescu). Rezerve neutilizate: Stan – Fl. Ghiţă, Bălaşa, Ungureanu, I. Ghiţă, Pripitu. Antrenor principal: Ion Radu.
Cartonaşe galbene: Cernea 47, Filip 90+1 – Suditu 68.
Arbitri: Marcel Marin – Ionuţ Florescu, Diana Florea (Ploieşti).
Observator: Tudor Negoiţă (Ploieşti).
După atâtea victorii consecutive fără gol primit Unirea Câmpina a intrat destul de relaxată pe teren, în faţa mult mai slab cotatei formaţii Unirea Urlaţi. Chiar dacă au avut prima ocazie încă din minutul 2,
atunci când şutul din lovitură liberă de la peste 28 metri al lui B. Şandru l-a pus în mare dificultate pe portarul G. Radu, apoi, câmpinenii au intrat într-un joc de uzură, disputat mai mult la mijlocul terenului. Chiar dacă au avut o posesie net superioară şi o dominare teritorială cvasitotală, elevii lui Plăvache au izbutit deschiderea scorului doar cu 5 minute înainte de pauză, la prima acţiune mai închegată, în care mingea a circulat frumos până în faţa buturilor adverse.
Repriza secundă s-a desfăşurat cam pe aceleaşi coordonate, singura diferenţă fiind aceea că jucătorii gazdelor au verticalizat mai mult acţiunile lor spre butul advers şi au avut ocazii ceva mai multe şi mai clare, din care au concretizat două, stabilind un scor final, de 3-0, pe deplin justificat faţă de ostilităţile din teren.
Minutul 40: 1-0, NICHIFOR – a reluat cu latul, din 8 metri, o centrare excelentă de pe partea dreaptă
Minutul 73: 2-0, BICA – bine deschis în marginea suprafeţei de pedeapsă adverse, a profitat de indecizia fundaşilor urlăţeni şi a înscris cu un şut bine plasat, pe lângă portarul advers; după ce s-a bucurat alături de colegii săi, l-a salutat în tribună pe Bogdan Mănescu, unul dintre acţionarii clubului, care înaintea jocului i-a spus că va marca
Minutul 76: 3-0, CERNEA – şut de senzaţie, de la 12 metri, din unghi, de pe partea dreaptă, direct în vinclu, al colţul scurt