sâmbătă, 30 aprilie 2011

Ciprian Piciu şi probleme sale. De abitraj...

"Atât pot, atât fac!", pare a spune arbitrul Ciprian Piciu, după prestaţia sa de astăzi de la partida CS Băneşti - Unirea Câmpina. Cu siguranţă, multe lucruri a avut să-i spună şi observatorul Viorel Badea...
Dar, eu cred că trebuie spuse câteva cuvinte.
Meciul nu a fost unul greu de arbitrat, iar din punct de vedere valoric a fost mai degrabă modest... Ciprian Piciu avea posibilitatea unui arbitraj fără cusur, în care nimeni să nu aibă ce să-i reproşeze. Cu toate acestea, prin deciziile sale, dar mai ales prin maniera sa le-a oferit un... alibi celor de la Unirea, care, totuşi, ar trebui să se îndrepte mai întâi cu criticile asupra propriilor jucători şi abia apoi şi asupra arbitrajului.
Ciprian Piciu a avut de luat două decizii, în ambele dezavantajându-i pe oaspeţi. Mai întâi, în minutul 52, D. Ciobotaru, aflat singur-singurel la 18 metri de poartă, a fost tras evident de tricou şi, practic, împiedicat să înscrie. Ciprian Piciu dă cuvenita lovitură liberă, dar acordă doar "galben" spre disperarea şi iritarea celor de la Unirea care sperau să revină de la 0-3. Apoi, după exact un sfert de oră, în minutul 67, un apărător de la CS Băneşti, fără adversar lângă el, joacă mingea cu mâna în propria suprafaţă de pedeapsă. Piciu era foarte bine plasat, dar a lăsat jocul să continue... Probabil că în ciuda celor două situaţii - şi m-am referit doar la cele mai clare - destinaţia finală a celor trei puncte puse în joc ar fi fost aceeaşi. Dar, cu atât mai mult... Ciprian Piciu s-a complicat inutil, şi-a atras antipatia publicului, ceea ce a dus la degenerarea spectacolului sportiv (atât cât era...) şi a ieşit în evidenţă atunci când nu era cazul, poate cea mai mare greşeală pe care o poate face un arbitru...
Cei 3 arbitri, atunci când încă nu se comisese nici o greşeală (înaintea partidei)