duminică, 15 februarie 2009

Spectacol de duminică

Ajax Amsterdam - Feyenoord Rotterdam
2-0 (0-0)

Clasicul olandez a oferit un spectacol agreabil. A fost un joc frumos, liniştit, un adevărat spectacol de duminică după-amiază. Partida a avut loc pe impunătoarea Amsterdam ArenA şi a fost arbitrată de Pieter Vink, unul dintre cei mai titraţi cavaleri ai fluierului din Ţara Lalelelor.
Ajax a deschis scorul în minutul 51, prin Vermaelen, care a înscris din apropiere. De altfel, formaţia pregătită de Marco Van basten şi-a demonstrat superioritatea faţă de mai vechea sa rivală. Suarez a avut ratarea meciului, în minutul 71, atunci când l-a lobat pe goal-keeper-ul advers, dar mingea a întâlnit transversala. Cu eliminarea lui Tinedalli, de la Feyenoord, în minutul 83, pentru cumul de avertismente, s-a încheiat, practic, o partidă frumoasă. Golul de 2-0, marcat de Emanuelsson, în minutul 90+1, aproape că nici nu a mai contat, decât pentru statistică.